Idea

logo-chbf-kolor-na-bialym

Chatka Blues Festival

to jeden z najciekawszych bluesowych festiwali we wschodniej Polsce i święto bluesa w Lublinie. Wydarzenie odbywa się od 2010 roku w ACK UMCS „Chatka Żaka” w Lublinie. Festiwal ma już swoją renomę i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mediów,  fanów bluesa, nie tylko z Lublina i okolic, ale także dalszych zakątków Polski.

Festiwal prezentuje różne odcienie bluesa, zarówno akustycznego jak i elektrycznego. Imprezę charakteryzuje wysoki poziom artystyczny i organizacyjny oraz wyjątkowa atmosfera, którą tworzą artyści wspólnie z widownią, w kultowym miejscu jakim jest sala widowiskowa „Chatki Żaka”.

Organizatorzy

Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Absolwentów UMCS we współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Producentem technicznym festiwalu jest ACK UMCS „Chatka Żaka”. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Miasta Lublin. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu jest Adam Bartoś.

Lokalizacja

Od samego początku festiwal organizowany jest w Akademickim Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka” – w kultowej, Sali Widowiskowej, której historia sięga 50 lat. Od dekad „Chatka Żaka” jest miejscem kulturotwórczym, z którym związani byli artyści, dziś grający na największych scenach teatralnych i muzycznych Polski i Europy. To miejsce skupiające środowisko kultury alternatywnej, wolnego słowa, ważkich wydarzeń o charakterze artystycznym i społecznym. Budynek „Chatki Żaka” kryje w sobie wiele historii – tu wychowały się pokolenia studentów UMCS, na darmowej zupie i w artystycznej atmosferze. Od siedmiu lat jest także lubelską kolebką bluesa, który ma swoje święto w Lublinie na początku października.

Poprzednie edycje

Dotychczas na festiwalu występowało wielu znakomitych wykonawców z Polski i zagranicy. Wśród nich swój talent zaprezentowali: A Contra Blues(Hipszania), Earl Thomas(USA),Carlos Johnson (USA), Latvian Blues Band (Latvia), Alvon Johnson Band (USA), Max Vatutin Trio (Ukraine), Wanda Johnson (USA), Kasa Kochorych, Cotton Wing, Highway, Piotr Nalepa Breakout Tour,  Boogie Boys, Hoo Doo Band, Schau Pau Acoustic Blues, JJ Band , Gienek Loska Band, Harmonijkowy Atak, Bogdan Szweda & Easy Rider, Highway, Adam Blues Band, Hard Times, Szulerzy, Osły, The River, Nocna Zmiana Bluesa, Kraków Street Band, Łukasz Jemioła Trio, Luber & Szuła, Przytuła i Kruk, Magda Piskorczyk, Romek Puchowski, Karolina Cygonek, Jędrzej Kubiak, Marek Wojtowicz, Arek Zawiliński.

Blues w Lublinie – więcej informacji na stronach:
http://scenabluesowa.lublin.pl/
https://www.facebook.com/ScenaBluesowaLublin

chbf15_plakat_b2_c_net-1-600x849-kopiachbf14_plakat_a4net-kopia-600x750chbf_a4x_net-kopia-300x3781-300x3892-300x3843-300x372