Jorgos Skolias i przyjaciele

Muzyk jest uznawany za jednego z bardziej utalentowanych i oryginalnych polskich wokalistów

Jorgos Skolias – polski wokalista i kompozytor greckiego pochodzenia obdarzony charyzmatyczną barwą głosu. Jest jednym z  najbardziej oryginalnych wokalistów polskiej muzyki. Wychowywał się w wielonarodowym i bardzo zróżnicowanym środowisku kulturowym. To muzyk nieustannie poszukujący formuły na zastosowanie głosu ludzkiego w muzyce – studiuje starodawne techniki wokalne. Jako jeden z niewielu na świecie wokalistów opanował technikę śpiewania harmonicznego – równoległego prowadzenia trzech głosów.

Jego rodzice byli greckimi uchodźcami politycznymi. Uczestniczył w imprezach mniejszości greckiej, niekoniecznie zajmując się wyłącznie muzyką grecką, ale próbując śpiewać rocka i blues. W latach siedemdziesiątych rozpoczął współpracę z bardzo aktywnym wówczas środowiskiem rockowo-bluesowym Wrocławia. Współpracował z zespołami „Nurt”, „Grupa 1111”, „Spisek Sześciu”. Zawodową karierę rozpoczął w 1982 r. w jazz rockowej formacji „KRZAK”. Przez ponad rok współpracował z grupą „Osjan”. Od roku 1988 do 1991 był stałym wokalistą formacji „Young Power” – jednej z kluczowych formacji polskiego młodego jazzu końca lat 80. Eksperymentował muzycznie w zespołach tworzonych z Radosławem Nowakowskim (perkusista zespołu „‚Osjan”), grupach „Tie Break”, „Pick Up”, „Free Cooperation”, z Tomaszem Stańko, Terje Rypdalem, Nikosem Touliatosem, Bronisławem Dużym, Bogdanem Hołownią, Zbigniewem Namysłowskim czy Krzysztofem Knittlem. Przez lata aktywnie działał na polu muzyki teatralnej i filmowej. W 2013 roku nakładem oficyny For Tune ukazał się album „Sefardix”, będący zapisem wspólnego projektu Skoliasa i braci Marcina i Bartłomieja Olesiów, inspirowanego muzyką żydów sefardyjskich. Krążek ten zdobył przyznawany przez Drugi Program Polskiego Radia tytuł „Folkowego Fonogramu Roku”.

Zespół „Jorgos Skolias i przyjaciele” wystąpi na CHBF w składzie: Jorgos Skolias – śpiew, Grzegorz Kapołka – gitara,  Jarek Michaluk – bas, Radek Żyła – perkusja. W programie m.in.: J.Hendrix, Otis Reding, Blues Brothers i własne kompozycje zespołu.

Podczas Chatka Blues Festival 2018 w składzie zespołu Jorgosa Skoliasa zagra m.in. Grzegorz Kapołka – jeden z najlepszych bluesowych gitarzystów w Polsce – który ostatnio wydał płytę „5th Avenue Blues”. 

Event List